Jak zimą dbać o szyby swojego samochodu?

Dobra widoczność podczas jazdy to jeden z priorytetów każdego kierowcy. Czyste i zadbane szyby nie tylko to gwarantują, ale również maja nieoceniony wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Warto, więc zadbać, aby były one odpowiednio przygotowane na warunki, jakie czekają nas na drodze. Już za kilka dni synoptycy zapowiadają prawdziwą zimę. Najwyższy czas, zatem nie tylko zmienić opony, zadbać o stan techniczny samochodu, lecz również przygotować szyby na jej przyjście. Jak tego dokonać? Na czym skupić się najbardziej by optymalnie zadbać o swoje szyby? O tym poniżej.

Wycieraczki, – czyli punkt pierwszy przygotowań.

Przed zimą warto sprawdzić sprawność wycieraczek. Awaria tego elementu podczas jazdy w zimie jest bardzo niebezpieczna i ryzykowna. Jeżeli silniczek jest zepsuty koniecznie go wymień, spękane i zużyte gumy wycieraczek nie zbierają odpowiednio śniegu lub deszczu – koniecznie je wymień. Koszty związane z serwisem wycieraczek nie są ogromne a nie rzadko wymiany poszczególnych elementów można dokonać samemu. Różnica widoczna jest zarówno na krótkich jak i długich trasach a komfort jazdy zwiększa się kilkukrotnie. Pamiętajmy, że brudne szyby oraz źle zebrana warstwa wody powodują rozszczepienie światła reflektorów podczas jazdy nocą, co powoduje rozproszenie kierowcy i może skutkować spowodowaniem poważnej kolizji na drodze.

Odpowiedni płyn do spryskiwaczy – punkt drugi przygotowań.

Pamiętaj, w sezonie zimowym bardzo ważna jest wymiana nie tylko opon, ale również płynu do spryskiwaczy na zimowy. Zamarzanie letniego płynu może doprowadzić do uszkodzenia pompy spryskiwaczy oraz przewodów w Twoim samochodzie, co skutkuje brakiem możliwości umycia szyby podczas jazdy. Pamiętaj, brudna szyba nie tylko rozprasza kierowcę, lecz również skutecznie ogranicza pole widzenia, co powoduje dyskomfort podczas jazdy i stwarza niebezpieczeństwo spowodowania wypadku. Podczas zakupu zimowego płynu do spryskiwaczy warto również zakupić odmrażacz do szyb, dzięki któremu z łatwością odmrozimy szyby nie niszcząc przy tym wycieraczek.

Przygotowanie szyb na przyjście zimy – punkt trzeci.

Same szyby również należy odpowiednio przygotować na nadejście mrozów. Jest to najważniejszy punkt przygotowań do zimy i odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie się do niej skutkuje zapewnieniem sobie bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Najważniejszym jest:

– oczyszczenie, umycie i odtłuszczenie szyby,

– zakupienie i zastosowanie preparatu, który nadaje szybom właściwości hydrofobowe,

– zaopatrzenie się w odpowiedniej jakości narzędzia do czyszczenia szyb podczas mrozów ( miotełka, odmrażacz, skrobaczka)

– podczas porannego skrobania szyb uważać, aby ich nie porysować i dokładnie zeskrobać lód tak, aby podczas jazdy nie uszkodzić wycieraczek.

– przed wyruszeniem w trasę dokładnie obejrzeć szyby i zwrócić uwagę na pęknięcia, gromadząca się w tych miejscach marznąca woda może doprowadzić do rozprysku szyby, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla osób podróżujących w samochodzie,

 

Pamiętajmy, że szyby to jeden z bardzo ważnych elementów naszego samochodu, o który trzeba szczególnie dbać podczas zimy. Bezpieczeństwo i komfort jazdy przede wszystkim!