Diesel czy benzyna? Pytanie to zadaje sobie wielu kierowców, rozważających zakup nowego lub używanego auta. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta, zwłaszcza że zarówno benzyna, jak i ropa jest obecnie w podobnej cenie. Obecnie zarówno silniki benzynowe, jak i diesle mają bardzo podobne charakterystyki, niemniej są między nimi pewne różnice.
Cechy silnika benzynowego
Samochody z silnikami benzynowymi są tańsze niż diesle. Jednak pomimo tego, że ceny benzyny i ropy są podobne, to auta na benzynę generują wyższe koszty, ponieważ mają większe spalanie. Oznacza to, że osoby, które często podróżują raczej nie powinny decydować się na benzyniaka. Warto jednak zaznaczyć, że auta na benzynę generują mniejsze koszty w zakresie obsługi serwisowej. Nie posiadają one podatnych na zużycie, delikatnych podzespołów, a do tego mają prostszą konstrukcję niż diesle.
Niestety panująca obecnie moda na generowanie dużej mocy silników o małej pojemności, czyli tzw. downsizing, sprawiła że trwałość jednostek benzynowych zmniejszyła się. Auta na benzynę sprawdzają się głównie w warunkach miejskich, gdy podróżujemy na niewielkie odległości. W przypadku osób, które często pokonują dłuższe trasy zdecydowanie lepszym wyborem będzie auto z silnikiem wysokoprężnym.
Cechy diesla
Auta wyposażone w silniki diesla są droższe, ale za to zapewniają mniejsze spalania niż auta z silnikami benzynowymi. Oznacza to, że są znacznie bardziej ekonomiczne w eksploatacji, zwłaszcza jeśli często przejeżdżamy długie trasy. Oczywiście wcale nie znaczy to, że diesle są idealne, chociaż jeszcze niedawno uchodziły za naprawdę niezawodne i trwałe.
Współczesne diesle są wyposażone w dwumasowe koło zamachowe, turbosprężarkę, bezpośredni wtrysk paliwa oraz sprawiający najwięcej kłopotów filtr cząstek stałych. Takie rozwiązania technologiczne sprawiły, że diesle mają podobną kulturę pracy i dynamikę do aut benzynowych. Jednak w zamian za to stały się mniej trwałe. W związku z tym niezbędne są okresowe przeglądy oraz czasem także naprawa osprzętu silnika, a nawet samej jednostki, co generuje dodatkowe koszty.
Jak widać, wybór pomiędzy dieslem a pojazdem na benzynę nie jest łatwy. Na pewno diesel mniej pali, więc warto rozważyć jego zakup, jeśli często podróżujemy.